Naslov (srp)

Управни уговор и области његове примјене

Autor

Miljić, Dražen S. 1985-

Doprinosi

Lilić, Stevan, 1948-
Davinić, Marko, 1972-
Milovanović, Dobrosav, 1964-

Opis (srp)

Управни уговор представља савремени облик управног дјеловања којим се задовољавају потребе од јавног интереса. У упоредном праву ужива репутацију института који рјешава савремене управне проблеме који се, између осталог, огледају у недостатку новчаних, кадровских и стручних ресурса за обављање текућих задатака. Управни уговор представља институт који се одликује посебним правним режимом који се не може срести код било које друге врсте уговорних односа. Јавна управа као уговорна страна располаже низом овлашћења која јој дају правно повољнији положај у циљу остварења вриједности које су дефинисане кроз уговорне норме. Ипак, његова улога ни данас није прецизно одређена у упоредном праву. У свом профилисању овај институт се суочавао са многим оспоравањима која до данас нису занемарена. Због тога се у раду посебна пажња посвећује његовом мјесту и улози у систему правних аката. Настоје се пронаћи заједнички елементи са уговорима приватног права и са другим инструментима управног поступања али и оно што га чини посебним правним институтом. У том смислу, настоји се доказати да је он акт који повезује јавно и приватно право. У упоредном праву не постоји сагласност око конститутивних елемената овог правног института. Свака земља је управни уговор прилагођавала својим потребама што је за посљедицу имало да се значајно удаљи од свог изворног концепта. Посебна пажња приликом приказивања рјешења у упоредном праву се поклања француском, њемачком и праву Европске уније као сету норми који у великом обиму уједначава правне системе у земљама Европске уније као и будућим чланицама. Управни уговор се испољава кроз различите облике. У раду су посебно обрађене поједине врсте управних уговора у циљу приказивања положаја и улоге управе као уговорне стране. Јавне службе су поље његовог дјеловања преко којег се остварује политика владајуће већине.

Opis (srp)

Društvene nauke / Upravno pravne nauke Social sciences / administrative law sciences Datum odbrane: 05.07.2016.

Opis (eng)

The administrative contract represents a contemporary form of administrative action which meets the needs of the public interest. In administrative law, this type of contract enjoys the reputation of an institution that solves contemporary administrative issues which are reflected, inter alia, in the lack of pecuniary, personnel and expert resources for performing ongoing tasks. The administrative contract represents an institution which is characterized by special legal regulations, which cannot be encountered in any other type of contract relations. Public administration, as a party to a contract, has at its disposal a series of powers, which enable the administration to enjoy legally more convenient position for the purpose of reaching the values which are defined by contracting norms. Nonetheless, the role of the administrative contract has yet to be precisely defined in comparative law. Through its development, the administrative contract has been disputed repeatedly, which has not been settled to the present day. This is the reason why in this paper a special attention is paid to the position as well as to the role of the administrative contract in the system of regulations. The paper aims to find elements which this contract shares with contracts of private law as well as with other instruments of administrative procedures, but also to find elements which make the administrative contract a separate legal institution. In this respect, efforts were made to prove that the administrative contract represents a regulation which combines both public and private law. In comparative law, there is no consent regarding the constituent elements of this legal institution. Every state adapted the administrative contract to its needs, which as a consequence, departed this type of contract from its original concept. When offering solutions in comparative law, a special attention is paid to French, German and the European Union law as a set of norms which, to a large extent ,standardize legal systems in the present as well as in the future Member States of the European Union. The administrative contract appears in different forms. This paper especially represents certain types of the administrative contract with the aim of representing the position as well as the role of the administration as a party to a contract.

Jezik

srpski

Datum

2016

Licenca

Creative Commons licenca
Ovo delo je licencirano pod uslovima licence
Creative Commons CC BY-NC-ND 2.0 AT - Creative Commons Autorstvo - Nekomercijalno - Bez prerada 2.0 Austria License.

http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/at/legalcode

Predmet

administrative contract, public interest, contracting authority, special powers, rule of law

Управни уговор представља савремени облик управног дјеловања којим се задовољавају потребе од јавног интереса. У упоредном праву ужива репутацију института који рјешава савремене управне проблеме који се, између осталог, огледају у недостатку новчаних, кадровских и стручних ресурса за обављање текућих задатака. Управни уговор представља институт који се одликује посебним правним режимом који се не може срести код било које друге врсте уговорних односа. Јавна управа као уговорна страна располаже низом овлашћења која јој дају правно повољнији положај у циљу остварења вриједности које су дефинисане кроз уговорне норме. Ипак, његова улога ни данас није прецизно одређена у упоредном праву. У свом профилисању овај институт се суочавао са многим оспоравањима која до данас нису занемарена. Због тога се у раду посебна пажња посвећује његовом мјесту и улози у систему правних аката. Настоје се пронаћи заједнички елементи са уговорима приватног права и са другим инструментима управног поступања али и оно што га чини посебним правним институтом. У том смислу, настоји се доказати да је он акт који повезује јавно и приватно право. У упоредном праву не постоји сагласност око конститутивних елемената овог правног института. Свака земља је управни уговор прилагођавала својим потребама што је за посљедицу имало да се значајно удаљи од свог изворног концепта. Посебна пажња приликом приказивања рјешења у упоредном праву се поклања француском, њемачком и праву Европске уније као сету норми који у великом обиму уједначава правне системе у земљама Европске уније као и будућим чланицама. Управни уговор се испољава кроз различите облике. У раду су посебно обрађене поједине врсте управних уговора у циљу приказивања положаја и улоге управе као уговорне стране. Јавне службе су поље његовог дјеловања преко којег се остварује политика владајуће већине. Управни уговор се обично закључује у